Pod Jabłonią

Witamy na stronie PodJablonia.pl

 

Film

Informacje o okolicy

 

 

CELEJÓW

      

Miejscowość Celejów to wieś położona w województwie lubelskim, w powiecie puławskim, Gminie Wąwolnica.

Celejów leży na szlaku komunikacyjnym prowadzącym do znanych miejscowości turystycznych: Kazimierz Dolny (7 km), Wąwolnica (7 km), Nałęczów (12 km) oraz Puławy (15 km). Urokliwe miejsce o bogatych walorach krajobrazowych i specyficznym mikroklimacie, porównywalnym do nałęczowskiego. Idealne wprost miejsce na wypoczynek, długie wędrówki piesze i rowerowe. Amatorów zwiedzania zainteresuje wiele atrakcji z ciekawej historii Celejowa: zespół pałacowo -parkowy, intrygujące ruiny dawnej papierni produkującej papier na potrzeby książęcej rodziny Czartoryskich, pomnik powstańców czy zabytkowy młyn na rzece Bystrej. W sezonie zimowym Celejów zachęca amatorów 'białego szaleństwa' miejscowym stokiem narciarskim oraz pobliskimi w Rąblowie, Kazimierzu Dolnym czy Parchatce. Strategiczna lokalizacja Celejowa zapewnia łatwy i szybki dostęp  do wielu ościennych miejscowości o różnorodnej, bogatej ofercie turystycznej.  W przyszłości planowane jest  tutaj utworzenie term celejowskich (basenów z wodą geotermalną), co świadczy o rozwojowym potencjale tego terenu. Więcej informacji: Link

 

 

 

 

KAZIMIERZ DOLNY

      

Miasto szeroko wszystkim znane z walorów architektoniczno–krajobrazowych, założone przez Kazimierza Wielkiego jako port handlowy na Wiśle. Na uwagę turystów goszczących w Kazimierzu Dolnym zasługują: piękny renesansowy rynek, wspaniale odrestaurowane spichlerze, Zamek i Baszta, Klasztor Franciszkanów, barokowy Kościół Farny, Mały Rynek z ciekawymi starociami i nie tylko, promenada nad Wisłą oraz okoliczne wąwozy lessowe. Ogromną popularnością wśród zwiedzjących cieszy się Góra Trzech Krzyży  z której rozpościera się niepowtarzalny widok na Wisłę i miasteczko.

ttp://www.kazimierzdolny.pl/

 

 

 

WĄWOLNICA

         

 

Wąwolnica leży na trasie z Lublina do Kazimierza Dolnego, 5 km na zachód od Nałęczowa i 15 km na wschód od Kazimierza. Miejscowość ma zupełnie inny charakter niż oblegany przez turystów Kazimierz Dolny czy ulubiony przez kuracjuszy Nałęczów. Wąwolnicę prez lata omijały inwestycje przemysłowe, a późniejszy powolny rozwój turystyki, prawie nie zmienił gminy. Miasteczko wygląda, jakby czas biegł tu kilka razy wolniej, spokojnej ... Miłe uczucie w dzisiejszych czasach.

Niezaprzeczalnie największym atutem, a co za tym idzie - punktem obowiązkowym na trasie każdego turysty jest Sanktuarim Maryjne w Wąwolnicy.

 

Więcej informacji

 

 

RĄBLÓW

    

Rąblów jest miejscowością położoną na terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego (kilka kilometrów na wschód od Kazimierza) w gminie Wąwolnica. Leży wśród lessowych wąwozów i dosyć wysokich wzniesień. Na jednym z nich od strony północnej znajduje się ośrodek NARTSPORT tłumnie oblegany zimą pzez zwolenników białego szaleństwa. Latem ośrodek proponuje turystom odpoczynek w kompleksie odkrytych basenów.

 

Propozycję interesującej zabawy połączonej z edukacją oferuje turystom Park Labiryntów i Miniatur w Rąblowie. Uczestnicy poprzez zabawę poznają piękno przyrody, regionu, jego kulturę, zabytki i ciekawostki.

 

 

 

NAŁĘCZÓW

          

Miasto Nałęczów leży w środkowej części województwa lubelskiego, w obszarze otuliny Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. 
Najważniejszymi walorami miasta są jego warunki klimatyczno - krajobrazowe, które warunkują status Nałęczowa jako miejscowości uzdrowiskowej. Jest to jedno z piękniejszych i najbardziej znanych polskich uzdrowisk, położony jest na Wyżynie Lubelskiej, 212 m n.p.m. w znanej z mikroklimatu dolinie rzeki Bystrej i jej dopływu rzeki Bochotniczanki przepływającej przez miasto. Bogata roślinność wąwozów lessowych i okolicznych lasów, oddalenie od zakładów przemysłowych, duża wilgotność powietrza i nasłonecznienie powodują samoczynne obniżenie ciśnienia krwi u chorych cierpiących na chorobę nadciśnieniową i układu krążenia. Szczególnie łagodny klimat i źródła mineralne mają duże znaczenie dla leczących się tutaj kuracjuszy, ponieważ pomagają osiągnąć pomyślne wyniki leczenia.

 

 

 

 PUŁAWY

       

Puławy to miasto unikalne, dynamicznie się rozwijające, otwarte na inicjatywy. O atrakcyjności Puław stanowią liczne zabytki, architektura sakralna i piękno przyrody. Inicjatywom kulturalnym, społecznym i gospodarczym przyświeca idea motta, umieszczonego na Świątyni Sybilli: 'Przeszłość - Przyszłości', stanowiącego symbol połączenia tradycji z rozwojem i nowoczesnymi trendami.
Miasto jest gościnne, przyjazne dla mieszkańców i turystów. Urozmaicone i malownicze krajobrazy oraz rozwijająca się baza turystyczna zapraszają do wypoczynku, a ciekawe obiekty i atrakcyjnie położone grunty zachęcają do inwestycji.

 

www.pulawy.powiat.pl/turystyka/
www.ziemiapulawska.pl/turystyka.html

 

 

 

Zdjęcia pochodzą z bloga Prosto i Aktywnie

 

 KOŚMIN

 

Miłośnikom przygody, aktywnego wypoczynku gorąco polecamy atrakcje oferowane w niedalekim Kośminie. Gwarantujemy, że spływy kajakowe malowniczymi meandrami pradoliny Wieprza dostarczą Państwu niezapomnianych przeżyć.

www.kempingzielonadolina.pl

 

 

 

 

 

 

Copyrights © Pod Jabłonią
Wszelkie prawa zastrzeżone

Projekt & Wykonanie: REVOLWEB