Celejów to mała wieś położona nieopodal Kazimierza Dolnego w Gminie Wąwolnica. Urzeka krajobrazem, bogactwem fauny i flory, malowniczymi pejzażami stromych wzgórz lessowych porośniętych lasami, wartką rzeką Bystrą i specyficznym, uzdrowiskowym mikroklimatem porównywanym do nałęczowskiego.

Amatorów zwiedzania zainteresuje wiele atrakcji z ciekawej historii Celejowa; Zespół pałacowo- parkowy, intrygujące ruiny dawnej papierni, Pomnik Powstańców czy zabytkowy młyn na rzece Bystrej.

W przeszłości Celejów był własnością wielu możnych, znaczących rodów. W XIX wieku z inicjatywy Księcia Adama Czartoryskiego powstała tu pierwsza w Europie papiernia produkująca papier najwyższej jakości. Był to wówczas jeden z najnowocześniejszych i największych zakładów tego typu w Królestwie Polskim. Celejowska papiernia działała do czasu konfiskaty dóbr przez rząd carski. Niestety do dzisiaj zachowały się już tylko jej ruiny, ale pamięć w mieszkańcach przetrwała i ożywiono historię na nowo.

W ramach projektu „Ekomuzeum Lubelszczyzny- Żywa Tradycja” Regionalne Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju „Wokół Bystrej” utworzyło w Celejowie pracownię wyrobu papieru czerpanego.

 „Mała Papiernia” oferuje ciekawe zajęcia artystyczno- edukacyjne stworzone z myślą o przekazaniu umiejętności wytwarzania papieru czerpanego i uświadomienia roli jaką wciąż odgrywa papier. Aktywne, samodzielne uczestnictwo przy wykorzystaniu autentycznych sprzętów służy samorealizacji, kreatywności i jest idealnym sposobem na twórczy wypoczynek i świetną zabawę.

W powstałej tu Izbie Tradycji można zapoznać się dodatkowo z kulturą i zwyczajami dawnej wsi. Na zewnątrz, przed budynkiem zamontowano galerię zewnętrzną traktującą o bogatej historii Celejowa i tradycjach papiernictwa. Istnieje możliwość połączenia warsztatów z innymi atrakcjami np. Quest „Wyprawa odkrywców – Tropem bociana podróżnika”, ognisko czy degustacja certyfikowanych potraw lokalnych. Zachętę dla turystów stanowi także unikatowy pomnik rowerowy i możliwość zrobienia na nim niepowtarzalnej fotografii. Dużym uznaniem i popularnością cieszą się również celejowskie murale. Najbardziej spektakularny znajduje się na elewacji budynku „Małej Papierni”, a pięć pozostałych na przystankach autobusowych.

Inspiracja dodana: 14 kwietnia 2023